רגע של נחת


נחת היא משאת הנפש של כל אחד מאיתנו ולפעמים לא צריך הרבה כדי שהיא תיווצר. האם עיצוב נעים למראה הוא הסוד? או דווקא נוחות ומידה ארגונומית? בסיומה של סדרת כתבות שעלתה בבניין ודיור ובחנה את הסוגיה, באמצעות מעצבי פנים ואדריכלים העובדים עם נטוצי ומתחבטים בשאלה הזאת בכל עת כשמתכננים פרויקט עבור לקוחותיהם, בחרנו להעלות כאן בבלוג שלנו, פוסט המסכם את סדרת הכתבות. פנינו למעצבים שהשתתפו בפרויקט ובחנו דרכם מה הם אותם רגעים של נחת וכיצד יוצרים אותם. קבלנו מנעד רחב של תשובות והתייחסויות שהתגבשו לכדי מספר תובנות שהציף הפרויקט.


חללי השינה


בכל הקשור לחדרי שינה רובם המכריע של האדריכלים חשב כי על חדר השינה להשרות רוגע, רוך ושלווה ולכן על הצבעוניות המומלצת להצמד לפלטת גוונים בהירה ככל הניתן. מבחינה חומרית מומלץ לעשות שימוש בטקסטיל, הנחשב למלך החלל הזה בבית, תוך יצירת משחקי טקסטורות ושימוש בסוגים של בד במידות שונות של שקיפות. בחירה בבדים נעימים למגע ושטיחים יסייעו אף הם ביצירת אותה תחושה מלטפת. המיטה הנבחרת לחלל חייבת להתאים לו מבחינה פרופורציונאלית. מיטה ברוחב 2 מטר תתאים להשתלב בחלל שינה רחב ידיים בעוד שכשמדובר בחלל קטן יותר, חשוב לא להתפתות, ולבחור במיטה התואמת את מידות החלל.


מוצרים משלימים


המוצרים המשלימים מהווים רובד חשוב מאוד ביצירת תחושה ביתית. עליהם להיות נוחים ופונקציואליים ולעטוף את חלל הבית באווירה. המעצבת גלית בר דיין רביב מציינת כי "הבית הוא יחידה אורגנית אחת ולכן כל הפריטים בו חייבים להשלים לכדי יצירה מלאה ושלמה. שום דבר לא נבחר במקרה. לכל דבר מטרה וכוונה". המוצרים המשלימים הם שמייצרים את תחושת הבית הנינוחה. אדריכלים רבים ציינו כי ספה נוחה ומעוצבת היא לב הבית. סטודיו פרי חיזקו אף הם את התובנה כשהסבירו "שאין כמו ספה נוחה ומעוצבת שאפשר להתרפק עליה עם בני המשפחה בסוף היום כדי להפוך את החלל לביתי".


פריטי חובה


כשנתבקשו האדריכלים לציין שני אלמנטים שהם בגדר חובה בכל חלל מעוצב הובילו את המצעד כריות הנוי, גופי תאורה דקורטיביים ופריטי טקסטיל מעוצב.


שולחנות סלון


הטרנד של ריבוי שולחנות סלון מחזיק מעמד כבר מספר עונות ומהווה סוג של כלי פרקטי לאדריכלים המבקשים ליצור באמצעות משחקי שולחנות, עניין בחלל. דיין רביב מחדדת את נושא השימוש בשולחנות סלון "כשמדובר בשולחן סלון אני מעדיפה שניים, שלושה ואפילו חמישה! לא עוד שולחן גדול וכבד אלא שולחנות שמייצרים פסל סביבתי בסלון ומאפשרים גמישות מירבית בחלל אם בשעת אירוח או בשגרה". המעצבת רחל בן אבי מסבירה שהשימוש בשולחן סלון אחד או יותר תלוי במידות הסלון – "כשהסלון גדול אני תמיד משלבת שני שולחנות ולפעמים יותר. כאשר מדובר בסלון קטן יותר אז יספיק שולחן אחד. במידה והסלון צר גם השולחן יהיה צר וארוך. חשוב לייצר התאמה לחלל".


עור .VS בד


עורות ובדים עומדים במרכז כל חלל מגורים. על השאלה איזה חומר הם מעדיפים ענו המעצבים תשובות שונות, ובעיקר נטו לשלב בין השניים. "הבחירה בחומר היא כמובן בהתאם לצרכי הלקוחות והתקציב. אם יש ילדים קטנים נבחר בד רחיץ או אפילו עור שקל לנקותו וכמובן תלוי איזה מראה אנחנו רוצים לשדר, חם, יוקרתי", מסביר המעצב עמרי אהרון על האופן בו הוא בוחר את החומר המתאים לפרויקט. המעצב אורן בירן מסביר ש"בד נכון כשרוצים תחושה יותר ביתית, ועור כשרוצים משהו יותר מכופתר ופורמאלי. כמובן שגם התקציב הרבה פעמים מכריע לטובת הבד". רחל בן אבי התייחסה גם לנושא הילדים ולשילוב שבין שני החומרים  – "כשיש ילדים בבית או כשאני מעצבת בית מודרני אבחר בספות עור. כשהתקציב נמוך בוחרת בד. אני תמיד משלבת עור עם בד – הספות מעור והכורסאות מבד".


כריות נוי


אין ספק שכריות הנוי הן מהאלמנטים המסייעים ליצור אווירה במהירות ובקלות. ניתן ליצור באמצעותן קונטרסט צבעוני או דווקא ליצור את העניין משימוש בגוון זהה אך בטקסטורות שונות. דיין רביב מחדדת כי "כריות הסלון חייבות ליצור קונטרסט ושכבתיות מעשירה. שילוב של צבעים שונים (לא יותר מארבעה צבעים דומיננטיים), טקסטורות שונות, הדפסים גיאומטריים, לצד הדפסים קלאסיים, בד יוקרתי לצד עור". בירן טוען שתלוי מה המטרה העיצובית – "אם הקיר שבגב הספה הוא קיר צבעוני, עדיף לבחור כריות בגוון שיתמזג עם הספה, בעוד אם הקיר בעל גוון נייטרלי וסולידי, ניתן לבחור כריות בססגוניות עשירה יותר ובטקסטורות שונות".


קלאסיקה על זמנית או מינימליזם מודרני


הטיפ החשוב של גלית בר דיין הוא היכולת שלנו להבין כי חללי הבית עומדים לשרת אותנו תקופה ארוכה ולכן חשוב ליצור מראה על זמני שיתאים היום, אך יהיה רלוונטי גם בעוד עשור – "חשוב לזכור שבית הוא לא אופנה חולפת ולכן חשוב להמנע מטרנדים חולפים. יש לבחור בחומרים ובמוצרים איכותיים ולאמץ מראה של קלאסיקה על זמנית".


חשיבות הפרטים הקטנים


כולנו יודעים שהדברים הגדולים נמדדים בפרטים הקטנים. הפרטים הקטנים נראים למרחוק. חוט פרום או קיר שאינו צבוע בדיוק, יפגמו במראהו של חלל שלם. מעצבים בכל הדסיפלינות נמדדים על היכולת שלהם לרדת לפרטים הקטנים. תיפורים איכותיים יבדילו בין שתי חולצות שנראות מרחוק אותו הדבר וכך גם או אולי בעיקר, כשמדובר בחלל הבית הפרטי. "החיים בכלל נבחנים בפרטים הקטנים. מראה הוא יוקרתי אם הוא מוקפד עד הפרט הקטן ביותר. הביטוי המוחשי ביותר לכך הוא בתיפורים המעניקים רכות והם משלימים את הקו העיצובי התכנוני". מסביר חייט וסכם בכך את דעתם הנחרצת של כלל המעצבים שלקחו חלק בפרויקט 'רגע של נחת'.


העניין שיוצרות הטקסטורות


המעצבים מעניקים משקל רב לשימוש בטקסטורות ובצדק. טקסטורות בדומה לצבע הם אלמנט שחשוב לקחת אותו בחשבון בעת עיצוב החלל. מפגשים שונים בין טקסטורות יוצרים מתח עיצובי ועניין. חלק לצד מחוספס, מבריק לצד מט, שעיר וחלק, בולט ושקוע. אינסוף טקסטורות מייצרות עושר שאינו מכביד, אינו משתלט, שומר על נימה מתוחכמת ומכניס עניין רב.


על הסקאלה שבין המעוצב לנוח


על הסקאלה שבין יפה לנוח, מציבים המעצבים שאלות רבות שמסייעות להם למצוא את האיזון הנכון מבחינתם. המעצב ארז חייט מסביר שהחיפוש אחר נקודת האיזון נעשה באופן מתמיד – "יופי ונוחות משולבים זה בזה. תמיד נחפש את נקודת האיזון הנכונה". גם המעצבות בסטודיו פרי, מורן פרי אוקון ולירון פרי סער, מסבירות על השאיפה למצוא את נקודת האיזון – "השאיפה שלנו כמעצבות היא למצוא בכל מוצר שאנו מתכננות את נקודת האיזון בין נוחות ופונקציונאליות לבין עיצוב ואסתטיקה". בירן שם את הפרקטיקה והנוחות בראש סדר העדיפויות – "קודם כל צריך להיות נוח ופרקטי. נוחות היא מכלול התנאים שרק כשהם מתקיימים אנחנו יכולים להתפנות להתפעל מהרובד החשוב הבא שהוא עיצוב. עיצוב טוב בהחלט גורם נחת מכיוון שהוא מרחיב את הדעת ומדבר אל הנפש". המעצבת שירלי רוט מחדדת אף היא את חשיבותה של הנוחות בהתייחס לעיצוב החלל – "נוחות כבסיס שעליו יושב העיצוב. כמעצבת אני תמיד מתחילה מהצד התכנוני והפונקציונאלי שמורכב מפרמטרים תכנוניים וארגונומיים, אך חייב להכיל את הפן האישי של הלקוח המשתמש. כשהבסיס הזה יושב נכון, אני דואגת שהוא יעטף בעיצוב המתאים ללקוח ולחלל. למעשה נוחות היא חלק מהעיצוב וגם היא משפיעה על יצירת אווירה מעוצבת. אותה אווירה שאנחנו מרגישם נעים איתה". חייט מסביר שהקשר בין השניים אינו ניתן לניתוק – "העיצוב הוא הפלטפורמה של הנוחות. שניהם מספרים את אותו סיפור, משלימים זה את זה ומתמזגים זה בזה, כקו עיצובי אחד. רהיטי נטוצי נמצאו לאחר בחינה מדוקדקת כנוחים ומפנקים, בעלי קווים נקיים ויוקרתיים, המתאימים ביותר לדירות היוקרה שאנחנו מעצבים".  המעצבת מיכל נידם מסכמת כי "נחת היא שילוב של השניים- עיצוב ונוחות. האומנות לדעתי זה למצוא את האיזון המדויק כל פעם מחדש עבור הלקוח הספציפי".


אולי יעניין אותך גם:

2019 Trends Overview

שימוש בטבע כמקור לחומר העיסוק בטבע ממשיך למשוך אליו את תשומת הלב. הטבע כמקור לחומר יקבל ביטוי בעיקר

הטרנדים על פי נטוצי

הטרנדים שוטפים את קולקציות האופנה והריהוט. חלקם עוברים לרגע ואחרים משתקעים לתקופה ממושכת יותר. ביקשנו מעמירן אלפסי, המעצב

מחשבות לבנות

לבן הוא צבע של חג וכנראה שזה מה שגרם לנו לדבר עליו דווקא בסמוך לראש השנה, אבל לא